Witamy na GTAOnline Obecny czas to 2018-01-24, 00:48 Użytkowników: 73080
Strona główna | Użytkownicy | Grupy | Faq | Regulamin | Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
TWORZENIE GIER W LUA
Autor Wiadomość

_Haze 

Informacje
Nick w MP: 3R//Haze
Na forum: 1131 dni
Piwa: 1906
Respekt: 1020

Wysłany: 2017-01-31, 15:55   TWORZENIE GIER W LUA

Tworzenie gier w LUA

Wstęp

Lua ma wiele więcej zastosowań niż myślicie! Posługuję się w wielu frameworkach, silnikach do tworzenia gier jak i jak w MTA do tworzenia skryptów. Lua jest także używane do takich gier jak: Roblox, Tibia, Garry's Mod. W dodatku wiele aplikacji posługuję się lua. Wśród nich są takie jak: Mongrel 2(Serwer www, który umożliwia uruchamianie aplikacji napisanych w wielu językach i frameworkach, a także w Lua), MySQL Proxy(Serwer proxy umożliwiający modyfikowanie zapytań SQL przy pomocy Lua), MySql Workbench(Narzędzia zarządzania bazami danych MySql. Lua wykorzystywana do pisania rozszerzeń), nmap(Zaawansowany skaner sieciowy), Polycode(Framework 3D umożliwiający tworzenie wizualizacji oraz gier. Możliwość pisania w C++ oraz w Lua), SciTE(Edytor tekstu, dostępny na wielu platformach), VLC Player(Odtwarzacz multimediów) a także znany Vim(Edytor tekstu oparty o vi)

Jest to silnik do tworzenia gier 2d, aplikacji itd. Jest łatwy do nauczenia. Jest w 100% darmowy. Windows i OS support.
Corona SDK
Kurs Corona SDK

PEŁNY EKRAN Odnośnik YouTube

Tak samo jak Corona jest darmowy. Jest open source. Jest możliwość pisania pluginów np. w cpp. Wsparcie dla androida, windowsa, iOSm, OS, windows phone. Wyróżnia go także szybsze testowanie swoich aplikacji.
Gideros Mobile
Niestety nie ma poradników po polsku dla Giderosa, ale jeśli ktoś decyduje się na programowanie to wymaga się chociaż odrobiny znajomości angielskiego.
Przykładowa gra:

Jest to silnik graficzny 3D. Posiada rozbudowany edytor textur. Wsparcie dla urządzeń mobilnych, iOS, Linux, Windows. Tak jak poprzednie jest w 100% darmowe.
ShiVa3D

Jest open source, szybka. Przeznaczona bardziej dla zaawansowanych developerów. Wsparcie iPhone, iPad, Android.
Moai SDK Przyznam że strona mnie trochę zniechęciła do tego silnika, ponieważ nie wygląda zbyt ładnie.

Polecam ten silnik, ponieważ jest open source, darmowy jak reszta i ma bardzo dobrze rozwinięte wiki prawie tak jak nasze mta.
Love2D
Love2D Wiki

Open source. Wsparcie dla PC, Xbox 360, PS3. Co go wyróżnia? Animacje, efekty fizyka i wiele innych.
CryEngine
CryEngine na Steam

Post powstał w celu uświadomienia was i zachęcenia do programowania gier w lua.
Źródło: Aplkacja Learn Lua, informacje zawarte w Internecie.
Widzisz błąd? Napisz do mnie Prywatną Wiadomość i powiadom mnie o tym. :)

Ostatnio zmieniony przez Emm 2017-01-31, 16:23, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta

Jurandovsky 
Kurdebele

Informacje
Na forum: 1785 dni
Piwa: 2140
Respekt: 885,3
Respekt: 885,3Respekt: 885,3

Wysłany: 2017-01-31, 18:06   

LUA nie jest używane do gier jak 'Tibia', bo Tibia jest pisana w C++, jedynie w silniku do prywatnych serwerów (który też jest pisany w C++), piszę się skrypty w Lua, jednak gdy chcemy w Tibii zrobić coś konkretnego, to nadal można pobrać źródła z silnika, dodać swoje linijki kodu i na nowo skompilować.

Kod:

local noobs = getElementsByTitle("player", "Programista LUA")
for k, v in ipairs(noobs) do
outputChatBox("Bez mózgu jest użytkownik o nicku: "..getPlayerName(v), root)
destroyElement(v)
end
Postaw piwo autorowi tego posta

_Haze 

Informacje
Nick w MP: 3R//Haze
Na forum: 1131 dni
Piwa: 1906

Wysłany: 2017-01-31, 18:09   

Jurandovsky, nie napisałem dokładnie gdzie w tibi jest używana, ale jest używana i to napisałem. Nie gram w tibie i nie jestem obeznany dlatego wolałem się nie wymądrzać i napisać to co wiem :D A każdy sobie to może wygooglować.

Tagi: tworzenie :: gier :: lua
Anonymous

Dołaczył: Wczoraj 0:00
Skad: google.com

Anonymous Koniecznie zajrzyj na:

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi