Zaloguj się by uzyskać pełen dostęp. Nie masz jeszcze konta? Założ je już teraz w kilka sekund.

Wysłany: 2020-07-16, 22:49

Shuffle

Torreador LUA

Na forum: 2312 dni
Nick w MP: Shuffle

Piwa: 5957

Respekt: 425,3

Support Team: Cześć, jestem do tego, by Ci pomóc jak tylko potrafię.
Jak obiecałem, co drugi poradnik piszemy wspólnie jakiś skrypt, na ten moment przypadła suszarka! Nieszczęsny odcinek chyba nie chciał być nagrany bo był nagrywany w całości sumując 6 raz, dopiero 6 próba przyniosła pomyślny efekt :( Zapraszam do subskrybowania!

PEŁNY EKRAN Odnośnik YouTube

Ostatnio zmieniony przez PatryKK. 2020-07-31, 11:35, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
krixpl, Dawidos.
Wysłany: 2020-07-17, 15:12

boszboszek

HEY

Na forum: 1423 dni
Nick w MP: boszboszek

Piwa: 2076

Respekt: 241
Respekt: 241Respekt: 241

Cała ta seria poradników opiera się na pokazaniu jak nie pisać skryptów. Brak wytłumaczenia podstawowych rzeczy takich jak różnica między typami zmiennych(lokalne, globalne). Popełnianie podstawowych błędów przez samego uczącego co skutkuje tym, że sam potencjalny uczeń będzie te błędy popełniał w przyszłości. Brak dociekania źródła problemu, po prostu sobie odpuszczasz i przechodzisz dalej. No i można wymienić jeszcze kilkanaście innych gaf.

Trochę to smutne, że taka osoba z takim doświadczeniem(świadczy o tym Lua Maniak na forum) popełnia takie podstawowe błędy. Nie jest to hejt i próba obrazy Twojej osoby, no ale jak chcesz tworzyć poradniki, które rzeczywiście pomogą w nauce, to się bardziej przyłóż i zwracaj uwagę na te rzeczy, które opisałem u góry.

Wysłany: 2020-07-17, 15:32

Shuffle

Torreador LUA

"boszboszek" napisał/a:

Cała ta seria poradników opiera się na pokazaniu jak nie pisać skryptów. Brak wytłumaczenia podstawowych rzeczy takich jak różnica między typami zmiennych(lokalne, globalne). Popełnianie podstawowych błędów przez samego uczącego co skutkuje tym, że sam potencjalny uczeń będzie te błędy popełniał w przyszłości. Brak dociekania źródła problemu, po prostu sobie odpuszczasz i przechodzisz dalej. No i można wymienić jeszcze kilkanaście innych gaf.

Trochę to smutne, że taka osoba z takim doświadczeniem(świadczy o tym Lua Maniak na forum) popełnia takie podstawowe błędy. Nie jest to hejt i próba obrazy Twojej osoby, no ale jak chcesz tworzyć poradniki, które rzeczywiście pomogą w nauce, to się bardziej przyłóż i zwracaj uwagę na te rzeczy, które opisałem u góry.

Było tłumaczone jaka jest między nimi różnica. Ty myślisz ze ktoś podstawowy zrozumie co ja mówię jeśli powiem mu np słowo interpolacja? Odpowiedz brzmi NIE. Nie bede tlumaczyl jakichś regułek czym się to różni albo co jest lepsze, pokazuje każdy możliwy sposób jeśli jest ich wiele w danym momencie i potencjalny użytkownik lub początkujący zaczyna sobie ten który wydaje mu się łatwiejszy. Ja sam gdy zaczynałem mając głupie 12 lat oglądając poradnik pewien który pamietam do dziś nie zrozumiałem ani jednego słowa co do mnie mówił. Poradnik ma być jasny do zrozumienia a nie stworzony porządnie bo mam duży zasób wiedzy więc bede sie poslugiwal trudnymi słowami - nie. Sa na kanale dopiero 4 poradniki, od takich rzeczy jak różnice między chociażby ipairs a pairs zacznę w xdzięsiątym poradniku gdy widz będzie umiał stworzyć samodzielnie skrypt np na gui i oskryptować je.

Wysłany: 2020-07-17, 15:45

boszboszek

HEY

Cytat:

Było tłumaczone jaka jest między nimi różnica. Ty myślisz ze ktoś podstawowy zrozumie co ja mówię jeśli powiem mu np słowo interpolacja? Odpowiedz brzmi NIE. Nie bede tlumaczyl jakichś regułek czym się to różni albo co jest lepsze, pokazuje każdy możliwy sposób jeśli jest ich wiele w danym momencie i potencjalny użytkownik lub początkujący zaczyna sobie ten który wydaje mu się łatwiejszy. Ja sam gdy zaczynałem mając głupie 12 lat oglądając poradnik pewien który pamietam do dziś nie zrozumiałem ani jednego słowa co do mnie mówił. Poradnik ma być jasny do zrozumienia a nie stworzony porządnie bo mam duży zasób wiedzy więc bede sie poslugiwal trudnymi słowami - nie. Sa na kanale dopiero 4 poradniki, od takich rzeczy jak różnice między chociażby ipairs a pairs zacznę w xdzięsiątym poradniku gdy widz będzie umiał stworzyć samodzielnie skrypt np na gui i oskryptować je.

Po to jest nauczyciel, aby te trudne pojęcia wytłumaczyć. Jeżeli nie umiesz tego wytłumaczyć lub być może sam tych pojęć nie rozumiesz, to po prostu nie rób tych poradników. Jak chcesz kogoś nauczyć programowania nie tłumacząc czym jest zmienna, pętla, tablica itd? Piszesz kod i przynajmniej w teorii próbujesz go wytłumaczyć, jest to jakiś sposób na naukę, ale w Twoim przypadku nie tłumaczysz nic. Co gorsza przy pierwszym lepszym napotkanym problemie, po prostu przechodzisz dalej i zostawiasz oglądającego z pustą wiedzą. Jaki ma być z Ciebie autorytet dla osoby, która się uczy z Twoich poradników jeżeli bez kompletnego przygotowania uczysz programować. Da się do tematu podejść merytorycznie obchodząc "trudne słowa". Jeżeli myślisz, że ta nauka rzeczywiście kogoś nauczy programować, no to jesteś w błędzie. Ta metoda nauczy przerabiać skrypty, nie pisać.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
mtevz
Wysłany: 2020-07-17, 16:11

Shuffle

Torreador LUA

"boszboszek" napisał/a:

Cytat:

Po to jest nauczyciel, aby te trudne pojęcia wytłumaczyć. Jeżeli nie umiesz tego wytłumaczyć lub być może sam tych pojęć nie rozumiesz, to po prostu nie rób tych poradników. Jak chcesz kogoś nauczyć programowania nie tłumacząc czym jest zmienna, pętla, tablica itd? Piszesz kod i przynajmniej w teorii próbujesz go wytłumaczyć, jest to jakiś sposób na naukę, ale w Twoim przypadku nie tłumaczysz nic. Co gorsza przy pierwszym lepszym napotkanym problemie, po prostu przechodzisz dalej i zostawiasz oglądającego z pustą wiedzą. Jaki ma być z Ciebie autorytet dla osoby, która się uczy z Twoich poradników jeżeli bez kompletnego przygotowania uczysz programować. Da się do tematu podejść merytorycznie obchodząc "trudne słowa". Jeżeli myślisz, że ta nauka rzeczywiście kogoś nauczy programować, no to jesteś w błędzie. Ta metoda nauczy przerabiać skrypty, nie pisać.

Żyjesz starymi czasami kolego. Bo w porównianiu do ciebie próbuję coś robić :) A osoby takie jak Ty zazwyczaj siędzą w internecie i hejtują tych co dopiero zaczynają zamiast spróbować samemu. Ja wiem, że każdy jest mądry pisząc coś samemu, a teraz daje ci zadanie - nagraj filmik tłumacząc coś ZGODNIE Z REGUŁKAMI, w tym czasie musisz myśleć co powiedzieć zaraz, żeby nie robić ciszy na filmie, pilnować otoczenia żeby audio było w porządku. A jeśli twierdzisz, że błędy pomijam to polecam założyć okulary - bo ja robię pausy aby nie robić pustych minut, podczas pauzy szukam tego błędu, a wznawiając poprawiam go - polecam się przyjrzeć. Jestem po studiach programistycznych więc z całym szacunkiem, ale osoba co dopiero skończyła szkołę nie może pouczać byłego programisty zawodowego. Gdy ty gryzłeś jeszcze sutki mamy, ja już ślęczałem nad kodem by czegoś się nauczyć. Dotarłem do wyniku programisty międzynarodowego właśnie takim sposobem jakim pokazuje na filmach - nie wiedzą książkową. Ostatnia rzecz jaką chciałbym ci przekazać jest to, że najpierw spójrz na tytuł odcinka a potem go oglądaj - skoro jest, że piszemy coś wspólnie, to piszemy a nie objaśniamy. Ty poważnie myślisz, że w czasach pseudoli ktoś wyciągnie wnioski z filmiku? 3/4 osób przepisze ten kod i wstawi na serwer.

Wysłany: 2020-07-17, 17:17

boszboszek

HEY

Jestem zadziwiony tym, że muszę marnować swój cenny czas, aby wytłumaczyć człowiekowi popełnione błędy, bo boi się podważania swojego autorytetu.

Cytat:

Żyjesz starymi czasami kolego. Bo w porównianiu do ciebie próbuję coś robić :) A osoby takie jak Ty zazwyczaj siędzą w internecie i hejtują tych co dopiero zaczynają zamiast spróbować samemu. Ja wiem, że każdy jest mądry pisząc coś samemu, a teraz daje ci zadanie - nagraj filmik tłumacząc coś ZGODNIE Z REGUŁKAMI, w tym czasie musisz myśleć co powiedzieć zaraz, żeby nie robić ciszy na filmie, pilnować otoczenia żeby audio było w porządku.

Odróżnij hejt od konstruktywnej krytyki opartej o sensowne argumenty. Nie piętnuje Cię za Twoje błędy, tylko pokazuje to co mógłbyś zrobić lepiej, aby Twoje poradniki były jak najbardziej wartościowe. No i super, że masz chęci, no ale same chęci nie wystarczą do nauczania - musisz podejść do tematu przygotowany.

Cytat:

A jeśli twierdzisz, że błędy pomijam to polecam założyć okulary - bo ja robię pausy aby nie robić pustych minut, podczas pauzy szukam tego błędu, a wznawiając poprawiam go - polecam się przyjrzeć.

No to się przyjrzałem no i pokaże Ci kilka Twoich błędów.

- Używanie nawiasów tam gdzie nie są kompletnie potrzebne. Matematyka w najprostszej postaci, zwykła kolejność działań.

- Złe pozycjonowanie elementów. Na innych rozdziałkach elementy będą inaczej rozmieszczone. Widzę to już z poziomu kodu, a jeżeli jest inaczej to mea culpa.

- Deklarowanie zmiennych globalnych tam gdzie nie są one kompletnie potrzebne.

- No i minuta 28:20 mówi sama za siebie, ucieczka od problemu zamiast jego rozwiązanie.

O błędach można rozprawkę napisać, bo jest ich znacznie więcej oglądając całą serie.

Cytat:

Jestem po studiach programistycznych więc z całym szacunkiem, ale osoba co dopiero skończyła szkołę nie może pouczać byłego programisty zawodowego. Gdy ty gryzłeś jeszcze sutki mamy, ja już ślęczałem nad kodem by czegoś się nauczyć. Dotarłem do wyniku programisty międzynarodowego właśnie takim sposobem jakim pokazuje na filmach - nie wiedzą książkową.

Z całym szacunkiem uświadamiam Cię, że żadna szkoła nie uczyni z Ciebie programisty. I śmię wątpić o Twojej przeszłości zawodowej jako programista międzynarodowy gdyż: nad trywialną rzeczą rozkminiasz dłuższy czas, przy pierwszym lepszym problemie unikasz go. Czy na prawdę osoba z takim doświadczeniem popełnia błędy przeciętnego programisty :eye: ?

Cytat:

Ostatnia rzecz jaką chciałbym ci przekazać jest to, że najpierw spójrz na tytuł odcinka a potem go oglądaj - skoro jest, że piszemy coś wspólnie, to piszemy a nie objaśniamy. Ty poważnie myślisz, że w czasach pseudoli ktoś wyciągnie wnioski z filmiku? 3/4 osób przepisze ten kod i wstawi na serwer.

A no spojrzałem i jest w nim napisane "tutorial", więc jest to poradnik, a w poradniku generalnie tłumaczy się to co robi. No i będąc już przy tych błędach, to w samym tytule też się taki znajdzie - "Programowanie LUA".

Pozdrawiam :eye:

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
mtevz, Vruzzi
Wysłany: 2020-07-17, 18:31

Shuffle

Torreador LUA

Cytat:

- Złe pozycjonowanie elementów. Na innych rozdziałkach elementy będą inaczej rozmieszczone. Widzę to już z poziomu kodu, a jeżeli jest inaczej to mea culpa.

No to genialny z ciebie programista skoro widzisz wszystko z poziomu kodu, a tak się składa, że system jest sprawdzony.

Cytat:

- Deklarowanie zmiennych globalnych tam gdzie nie są one kompletnie potrzebne.

Nie robię kodu pod optymalność jak staram się powtarzać to jak mantre w każdym odcinku, tylko pod przejrzystość w najprostszej wersji. Używałem zmiennych lokalnych więc teraz używam zmiennych globalnych, żeby wprowadzić widza w te dwie wersje, że istnieją.

Cytat:

Z całym szacunkiem uświadamiam Cię, że żadna szkoła nie uczyni z Ciebie programisty. I śmię wątpić o Twojej przeszłości zawodowej jako programista międzynarodowy gdyż: nad trywialną rzeczą rozkminiasz dłuższy czas, przy pierwszym lepszym problemie unikasz go. Czy na prawdę osoba z takim doświadczeniem popełnia błędy przeciętnego programisty :eye: ?

Poinformuję, że jestem osobą która się jąka, zacinająć się na odcinku nie rozmyślam tylko staram się chwilę przemilczeć żeby się nie zająknać, do czego dochodzi lekki stres przy nagrywaniu iż jest to moj dopiero 4 film, więc jeśli powiem cos zle caly film musze nagrywac od nowa. Przyszłości nie muszę mieć bo już ją mam, dorabiam dość sporo jako programista w różnych językach i miedzynarodowym jestem od dobrych 5 lat :)

Cytat:

A no spojrzałem i jest w nim napisane "tutorial", więc jest to poradnik, a w poradniku generalnie tłumaczy się to co robi. No i będąc już przy tych błędach, to w samym tytule też się taki znajdzie - "Programowanie LUA".

Dalszą część tytułu już nie łaska przeczytać, że jest to wspólne pisanie, jakbym miał opisać KAŻDY element w kazdym filmiku, nie miałoby to sensu z racji że filmik trwałby po 2 godziny.

Wysłany: 2020-07-18, 10:11

Killer4321PL

Naczelny AFKER

Na forum: 892 dni
Nick w MP: Killer4321PL

Piwa: 7

Respekt: 60

Ciekawy film, fajnie i jasno wytłumaczone. Oczekuję na następne wydania :)

Wysłany: 2020-07-18, 11:12

E60

Na forum: 370 dni
Nick w MP: Nikt Ważny

Respekt: 60

Killer4321PL, Kolejny film już jest, Shuffle jeszcze nie stworzył tematu znim.

Wysłany: 2020-07-20, 18:13

Liberty

Na forum: 1465 dni
Nick w MP: Maja2009

Piwa: 5689

Respekt: 341,5
Respekt: 341,5Respekt: 341,5Respekt: 341,5

"boszboszek" napisał/a:

- No i minuta 28:20 mówi sama za siebie, ucieczka od problemu zamiast jego rozwiązanie.

Z tego co widze to kod na 28:20 był dobry a na wiki pewnie jest cos spierdzielone

Podpis

Gothic w MTA
https://discord.gg/dFDUqf6

Lepszy multiplayer do gta sa
Render Multiplayer
JavaScript TypeScript Lua
https://discord.gg/fqqRD6y

Wysłany: 2020-07-21, 01:03

krixpl

Pseudo-skrypter

Na forum: 875 dni