Zaloguj się by uzyskać pełen dostęp. Nie masz jeszcze konta? Założ je już teraz w kilka sekund.


Wysłany: 2020-05-22, 00:09


PatryKK.

Emeryt LUA


Wiek: 21
Na forum: 978 dni
Posty: 971
Nick w MP: PatryKK.

Piwa: 1646

Respekt: 311,5
Respekt: 311,5Respekt: 311,5Respekt: 311,5   Moderator: Cześć, pamiętaj, aby Twoje posty zawierały argumentację zgodną z regulaminem.

KTÓRY Z SILNIKÓW FORUM BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZY?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Darmowe, nie zawsze oznacza gorsze. W tym poradniku chciałbym Wam opisać jak najwięcej przydatnych informacji na temat każdego ze skryptu obsługującego forum. Patrząc tak naprawdę na różnice między płatnymi skryptami forów a darmowymi, nie są one wcale aż takie duże. Oczywiście komercyjne skrypty umożliwiają większe pole manewru, ale również są trudniejsze do opanowania dla początkujących osób. Jeżeli jesteś osobą mało wymagającą i wystarczą Ci podstawowe ustawienia, to zdecydowanie wybierz darmowy skrypt. Absolutnie odradzam instalowania darmowego skryptu forum na innym darmowym hostingu. Największą wadą darmowych skryptów są częste problemy z funkcjonowaniem na darmowych hostingach. Często wyświetla Nam się masa reklam, możemy spotkać "lagi" bądź strona będzie wczytywać się Nam dłużej, ponieważ takie hostingi posiadają zaniżone parametry, które w przyszłości powodują wiele problemów związanych z funkcjonowaniem forum. Jeżeli wybrałeś darmowy skrypt to obowiązkowo umieść go na dobrym, płatnym hostingu.
phpBB
______________________________________Niewątpliwie jest to jeden z najpopularniejszych skryptów na świecie. Pierwsza aplikacja powstała w 2002 roku i od samego początku cała idea forum jest oparta na licencji GPL, w wersji drugiej, co w skrócie oznacza, że każdy ma prawo do pobrania tego skryptu i rozprowadzania treści bazującej na tej właśnie licencji. Jest to najstarszy darmowy skrypt forum.

Na pewno największą zaletą tego skryptu jest ogromna dostępność do wielu darmowych dodatków oraz modyfikacji. Innym dużym plusem jest znakomita poprawność aktualizacji starszych wersji do najnowszej. Bez problemu można zaktualizować pierwszą wersję phpBB do najnowszej phpBB3. Jeżeli chodzi o szablony to ich dostępność również jest oszałamiająca. Istnieje bardzo wiele darmowych i prostych szablonów, natomiast prosperują także firmy zajmujące się wykonywaniem profesjonalnych szablonów do phpBB3. Średni koszt komercyjnego szablonu wynosi 30$. Dodatkową zaletą jest łatwa i prosta obsługa panelu administracyjnego. Został on znacznie rozbudowany względem pierwszej wersji. Trudno znaleźć wady tego skryptu, ale coś w tym temacie trzeba napisać. PhpBB jest bardzo wydajne, co też przekłada się na większą bazę danych. Baza danych generuje bardzo dużo danych, nawet małe forum może wygenerować bazę o rozmiarze 100MB, a duże fora potrafią generować bazy większe niż 1GB. Duża wydajność także zmusza nas do zakupu bardzo dobrego hostingu, co jest równoznaczne z większymi kosztami związanymi z utrzymaniem serwisu. Skrypt jest godny uwagi, przeznaczony bardziej dla zaawansowanych użytkowników, z czystym sumieniem mogę go Wam polecić.


Instalacja phpBB

phpBB by Przemo
______________________________________


Zmodyfikowana wersja skryptu phpBB2. Oficjalnie skrypt posiada 300 dodatków, które można bez problemu włączyć lub wyłączyć w panelu admina. Jest to znacznie ciekawszy skrypt niż phpBB natomiast zdecydowanie mniej stabilny i generujący jeszcze większe bazy danych od phpBB. Skrypt dłużej generuje strony i posiada większe wymagania względem serwera. Największym atutem tego forum jest prostota oraz bardzo łatwy w obsłudze panel administratora. Edycja szablonów nie stanowi żadnego problemu i śmiem powiedzieć, że ten skrypt oferuję najlepszy system edycji szablonów. Ilość dostępnych darmowych szablonów jest duża, szczególnie jeżeli chodzi o szablony związane z grą Counter Strike. Największym plusem jest support oraz pomoc związana z tym skryptem. Żaden skrypt forów w Polsce nie posiada tak zaawansowanego supportu jak phpBB by Przemo. Wielkim minusem skryptu jest generowanie bardzo dużej bazy danych, która dodatkowo jest słabo zabezpieczona. Jeżeli potraficie odpowiednio zabezpieczyć swoje bazy danych serdecznie polecam, natomiast jeżeli jesteś początkujący to zapoznaj się z wersją phpBB2 a potem zajmij się phpBB by Przemo!


Instalcja phpBB by Przemo

MyBB
______________________________________


MyBB(MyBulletinBoard) oprogramowanie działające na licencji LGPL. Możliwości tego forum są bardzo zbliżone do komercyjnych silników, czyli IPB oraz vB. Można nazwać, że jest to darmowe zaplecze tych największych dwóch komercyjnych gigantów. Cała struktura kodu jest nieco niższej jakości od swoich przeciwników. Forum jest bardzo przyjazne dla użytkowników, łatwość instalacji bądź aktualizacji dodatków jest zdumiewająca. Skrypt jest bardzo wygodny, ale mniej wydajny. Im większe forum, tym słabsza wydajność, a całkiem duże fora mogą w znaczny sposób odczuwać spadki wydajności. Jeżeli planujesz stworzyć ogromne forum, to ten skrypt nie będzie idealnie się do tego pomysłu nadawał. Support forum stoi na bardzo dużym poziomie, natomiast cały skrypt jest ciągle poprawiany i aktualizowany przez programistów. Szablony dla tego skryptu są ładne i bardziej przejrzyste od swoich konkurentów. Istnieje wiele szablonów łudząco podobnych do tych, które obsługiwane są przez silnik IPB. Jeżeli zależy Ci na wydajnym forum i lepszym zoptymalizowanym kodzie, to wybierz phpBB, natomiast jeżeli interesuję Cię wygląd oraz łatwość w obsłudze, to MyBB będzie idealne.


Instalacja MyBB

SMF
______________________________________


SMF(Simple Machines Forum) moim skromnym zdaniem najmniej popularny skrypt forum, jednak jakością nie odbiega od swoich rywali. Najnowsza wersja forum działa na bezpłatnej licencji BSD. SMF jest dostępne w 48 językach, w tym także w wersji polskiej. Największym atutem tego skryptu jest bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, czyli całkiem inne czynniki niż w przypadku forów MyBB czy phpBB. Forum jest także łatwe w obsłudze i posiada przyjazny interfejs dla każdego użytkownika. Skrypt jest bardzo wydajny, obsługa większych forów nie stanowi dla niego żadnego problemu. Szablony cechuje prostota i przejrzystość. Nie są to szablony tak spektakularne jak w przypadku MyBB. Polski support forum nie zachwyca, co innego Amerykański support, na którym można znaleźć naprawdę wiele dodatków oraz szablonów. Głównymi zaletami tego forum jest bezpieczeństwo oraz duża wydajność.


Instalacja SMF

vBulletin
______________________________________


vBulletin (vB) jest to popularny skrypt internetowego forum dyskusyjnego. Skrypt posiada rozbudowany panel administracyjny do konfigurowania różnych sekcji forum: grup, użytkowników, forów, uprawnień, klasyfikacji, ogłoszeń, stylów, języków, kalendarza, załączników, prefiksów tematów, ostrzeżeń/rang/tytułów/albumów użytkowników, emotikon, BB Code, avatarów, kanałów RSS, zadań cron (zaplanowanych zadań). vBulletin posiada również możliwość instalacji modyfikacji, dostępnych za darmo na oficjalnym forum modyfikacji vBulletin. vBulletin jako pierwsze oprogramowanie forów społecznościowych na świecie wydało zaawansowaną aplikację pozwalającą na pełną integrację forum z platformą Facebook. Aplikacja, poza uproszczoną rejestracją i udostępnianiem treści forum dla znajomych, pozwala na całościowe przeglądanie, i udzielanie się na forum nie opuszczając strony Facebooka. Od 2010 roku każdy właściciel forum opartym na vBulletin ma możliwość (za dodatkową opłatą) uruchomienia mobilnej wersji swojego forum jako osobnej aplikacji. Usługa dostępna jest dla systemów iOS oraz Android. Skrypt posiada pełne tłumaczenie na język polski od strony użytkownika oraz panelu administratora. Tłumaczenie jest stale rozwijane. Istnieją dwa typy licencji na dwa różne pakiety produktów:


Licencja vBulletin Forums (koszt 195 USD). W pakiecie zawiera się:
- forum vBulletin

Licencja vBulletin Publishing Suite (koszt 285 USD). W pakiecie zawiera się:
- forum vBulletin
- vBulletin CMS
- vBulletin BlogInstalacja vBulletin

PunBB
______________________________________Kolejny skrypt generujący forum, który wyróżnia lekkość. Jego autor Rickard Andersson zapewnia, że ten "robi to szybciej, zużywa mniej zasobów serwera i wykorzystuje mniej elementów graficznych niż konkurencyjne skrypty". Również jego celem było generowanie kodu zgodnego z xHTML-em. Skrypt oferuje automatyczną instalację rozszerzeń i poprawek. PunBB nie zawiera domyślnie takich funkcjonalności jak: prywatne wiadomości, umieszczanie cytatów czy antyspam - te można dograć w postaci wtyczek. Skrypt wykorzystuje PHP i bazę danych - MySQL, PostgreSQL lub SQLite. Pierwsze wydanie miało miejsce w 2003 roku i od tego czasu zyskało swoich zwolenników.


Instalacja PunBB

MiniBB
______________________________________Autorzy MiniBB chwalą skrypt za prosty interfejs, przejrzysty kod a także łatwość integrowania forum z layoutem funkcjonującego już serwisu. Dodatkowo, skrypt da się w prosty sposób zintegrować z systemem logowania na stronie administratora. Jest to świetne narzędzie jeśli poszukujemy czegoś prostego i intuicyjnego w obsłudze. Podobnie jak w przypadku innych skryptów, funkcjonalności forum można powiększyć korzystając z płatnych dodatków.
Instalacja miniBB jest troszkę bardziej skomplikowana niż np. przy MyBB i posiada klasyczne kategorie w panelu administracyjnym (w MyBB są one bardziej rozbudowane)


Instalacja MiniBB

IPB
______________________________________Cena dożywotniej licencji: 175$
Cena za odnowienie licencji (co 6 miesięcy): 25$

W przypadku IPB licencję posiadamy dożywotnio na wszystkie wersje, musimy obowiązkowo odnawiać tą licencję, co pół roku.
IPB jest nowocześniejsze, ładniejsze oraz znacznie tańsze od swojego największego rywala. Średni koszt, jaki należy zapłacić za profesjonalny szablon dla wersji 3.x to około 25$. Szablony są znacznie ciekawsze oraz bardziej awangardowe od szablonów vB. W bardzo łatwy sposób można je przerabiać w głównym panelu administratora. Ilość modyfikacji nie jest aż tak duża, jak w przypadku vB, jednak w żaden sposób nie odstają jakością od swojego konkurenta. Dostępny jest specjalny sklep, w którym można pobrać lub zakupić odpowiednią modyfikację. Panel administracyjny jest łatwy w obsłudze.
Ogólny koszt związany z prowadzeniem forum jest znacznie tańszy. Pełna licencja kosztuje tylko 175$, natomiast należy ją odnawiać, co pół roku za symboliczne 25$. Cała inwestycja w to forum może nas kosztować aż o połowę mniej niż w przypadku vBulletin, a dodatkowo dostaniemy także profesjonalny skrypt, co vB. W Polsce również istnieje support, na którym znajdują się spolszczenia, poradniki oraz modyfikacje do pobrania.


Instalacja IPB

DISCOURSE
______________________________________Discourse jest zaprojektowany dla urządzeń dotykowych o wysokiej rozdzielczości z wbudowanym układem mobilnym. Ma bardzo szeroki zakres funkcji dostępnych dla hostowanych witryn. Użytkownicy otrzymują natychmiastowe powiadomienia. Tworzenie lub odpowiadanie na temat odbywa się za pomocą edytora nakładek, który pozwala na nieprzerwany odczyt, nawet jeśli użytkownik przejdzie do innego tematu. Discourse obsługuje OpenGraph i oEmbed. Długie tematy można skrócić za pomocą przycisku „Podsumuj”, aby użytkownicy mogli przeglądać najciekawsze i najbardziej popularne posty w dyskusji. Z punktu widzenia użyteczności Discourse zrywa z istniejącym oprogramowaniem forum, włączając funkcje spopularyzowane ostatnio przez duże sieci społecznościowe , takie jak nieskończone przewijanie , aktualizacje na żywo, rozwijanie łączy oraz przeciąganie i upuszczanie załączników. Podane cele projektu mają jednak charakter społeczny, a nie techniczny, aby poprawić jakość dyskusji online dzięki ulepszonemu oprogramowaniu forum.


Instalacja Discourse

FluxBB
______________________________________Lekki skrypt powstały z rozłamu w PunBB, jest to prosty silnik forum, ma małe wymagania co do serwera php4 ponadto jest ciągle rozwijany. aktualna wersja to 1.4.8, a w drodze idzie kolejna generacja skryptu FluxBB 2 która będzie zawierać automatyczną instalację dodatków, korzystać ma z php5 i inne zmiany. Owy silnik jest godny polecenia, gdyż jest diabelnie szybki, jego wada to trudna edycja szablonów, czasem nie możliwa, ale domyślny styl jest w pełni zgodny z najnowszymi standardami internetowymi.


Instalacja FluxBB
Poradnik opracowany by PatryKK.


Ostatnio zmieniony przez Dawidos. 2020-05-22, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Więcej szczegółów
Wystawiono 3 piw(a):
Dawidos., NotPaladyn, Dezert
Tagi: który :: silników :: forum :: będzie :: dla :: ciebie :: najlepszy?
Anonymous

Na forum: 245 dni
Posty: 1Anonymous Koniecznie zajrzyj na:
Wyświetl posty z ostatnich:   

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: