Zaloguj się by uzyskać pełen dostęp. Nie masz jeszcze konta? Założ je już teraz w kilka sekund.

Wysłany: 2019-07-09, 16:19

boszboszek

HEY

Na forum: 1052 dni
Nick w MP: boszboszek

Piwa: 1763

Respekt: 151
Respekt: 151Respekt: 151

Cześć! Dzisiaj przychodzę do Was z dość nietypowym poradnikiem. Jak wiadomo do nauki trzeba motywacji i dobrego nastawienia. Postaram się Wam przekazać swoją wiedzę na ten temat z własnej autopsji.

Czym jest motywacja?

Motywacje dzielimy na dwie ścieżki - zewnętrzna i wewnętrzna. Motywacja wewnętrzna jak sama nazwa wskazuje jest samomobilizacją do działania. Motywacja zewnętrzna jest to mobilizacja przez innych. Jak można się domyślić lepsza jest motywacja wewnętrzna - jeżeli ją mamy, to na pewno nauka będzie nam sprawiała większa satysfakcje i przyjemność.

Jak "karmić" motywacje?

Ile razy tak było, że nic Ci się nie chciało i nie miałeś samozaparcia aby coś zrobić. Najczęściej wpływają na to dwa czynniki: brak satysfakcji z małych rzeczy i nastawianie całego dnia tylko na programowanie. Aby nakarmić swoją motywacje, to ciesz się ze swoich małych sukcesów nie tylko z tych dużych, bo jak wiadomo więcej jest tych mniejszych rzeczy, niż ogromnych projektów :p .
Słyszeliście pewnie nie raz, że jeżeli chce się być w czymś mistrzem to trenuje się codziennie przez 8 godzin. Moim zdaniem jest to mit, przez który większość osób zraża się do programowania. Staraj sobie urozmaicać czas nauki, nie siedź cały czas przed kodem, bo w końcu złapie Cię irytacja i rzucisz to w "cholere". Wyjdź na rower, pooglądaj film / serial, wyjdź ze znajomymi na oranżadę :mrgreen: . Tylko pamiętaj też, że czas wypoczynku nie może być dłuższy od czasu nauki - wtedy się rozleniwisz ;) .

Nie rzucaj się na głęboką wodę!

Pewnie nie raz próbowałeś rzucić się w ogromny projekt z małymi umiejętnościami - jest to najgorszy błąd. Po roku czasu stwierdzisz, że to co zrobiłeś jest totalnym dnem i zrobiłbyś to lepiej - dzieję się tak, bo wraz z robienie tego projektu zdobywasz doświadczenie. Zacznij od mini-projektów, a one na pewno przyswoją Ci wiedzy do stworzenie czegoś większego.

Nigdy się nie porównuj!

Nie raz ubolewasz nad tym, że inna osoba lepiej koduje od Ciebie. Pamiętaj, że każdy zaczynał od punktu zerowego i każdy musiał przez niego przejść. Być może ten programista siedzi w tym dłużej dlatego jego umiejętności są większe od Twoich. Każdy mózg jest inny i każdy inaczej przyswaja wiedzę - jeden lepiej, drugi gorzej ale to nie zmienia faktu, że nie jest w stanie się tego nauczyć :p .

Znajdź swojego mentora!

Jest dużo osób, które mają ogromną wiedzę i chcą się nią podzielić. Warto znaleźć taką osobę, gdyż jego tłumaczenie na pewno łatwiej przyswoisz niż czytanie dokumentacji języka(nie mówię, że dokumentacja jest zła!).

Pamiętaj! Tylko ciężka praca może doprowadzić do celu.

Mam nadzieję, że coś z tego wyciągnięcie ;) Czołem przyszli koderzy!

Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 10 piw(a):
santex, Zbigniewqq, Pevo, Hades., Gorn5, Hemoglobina, xChojnas1, BoJaKoX, DomineQ, RudyTMM
Wysłany: 2019-07-10, 17:22

Gorn5

Na forum: 1822 dni
Nick w MP: Rayzer

Respekt: 50

Najgorzej w sumie ma się sprawa z ostatnim punktem, bo ciężko znaleźć osobę, która poświęci swój wolny czas na rzecz przekazywania wiedzy innym – i to w dodatku za darmo. Co prawda zawsze jest szansa na pomoc w poprawie błędu czy wytłumaczeniu pewnych rzeczy na forum, co oczywiście ma swoje pozytywne aspekty i w jakimś stopniu pomaga się rozwijać, jednak w dalszym ciągu nie jest to rzecz, która faktycznie znacząco pozwalałaby iść do przodu. Obecnie, a przynajmniej z mojego punktu widzenia, nauka programowania w LUA to wyszukiwanie jakichś pojedynczych rzeczy czy grzebanie w kodzie innych, by potem wszystko przeanalizować i spróbować odwzorować coś podobnego u siebie, co na dłuższą metę moim zdaniem nie jest jakieś rewelacyjne i motywujące, bo często sprowadza się to do tego, że przesiedzę pół dnia nad kodem, jakkolwiek sklejkę coś, by działało, ale finalnie i tak mało zrozumiem, nie będę wiedzieć czy robię to dobrze, a nie daj boże nie będzie to działać wcale. Taki mentor w tej sytuacji byłby jak zbawiciel, jednak jak już na wstępie wspomniałem, musiałby wydarzyć się cud.

Co do poradnika – no wszystko moim zdaniem spoko, to raczej oczywiste rzeczy. Chętniej bym jednak zobaczył poradnik, który łączy całą wiedzę w całość i uczy jak ją przełożyć na kod, bo co mi z tego, że wiem coś o jakichś elementach, klasach, wydarzeniach, funkcjach, pętlach i czymś tam, skoro nie mam pojęcia jak to zastosować dla większych rzeczy.

Wysłany: 2019-07-10, 17:41

boszboszek

HEY

Na forum: 1052 dni
Nick w MP: boszboszek

Piwa: 1763

Respekt: 151
Respekt: 151Respekt: 151

"Gorn5" napisał/a:

Najgorzej w sumie ma się sprawa z ostatnim punktem, bo ciężko znaleźć osobę, która poświęci swój wolny czas na rzecz przekazywania wiedzy innym – i to w dodatku za darmo. Co prawda zawsze jest szansa na pomoc w poprawie błędu czy wytłumaczeniu pewnych rzeczy na forum, co oczywiście ma swoje pozytywne aspekty i w jakimś stopniu pomaga się rozwijać, jednak w dalszym ciągu nie jest to rzecz, która faktycznie znacząco pozwalałaby iść do przodu. Obecnie, a przynajmniej z mojego punktu widzenia, nauka programowania w LUA to wyszukiwanie jakichś pojedynczych rzeczy czy grzebanie w kodzie innych, by potem wszystko przeanalizować i spróbować odwzorować coś podobnego u siebie, co na dłuższą metę moim zdaniem nie jest jakieś rewelacyjne i motywujące, bo często sprowadza się to do tego, że przesiedzę pół dnia nad kodem, jakkolwiek sklejkę coś, by działało, ale finalnie i tak mało zrozumiem, nie będę wiedzieć czy robię to dobrze, a nie daj boże nie będzie to działać wcale. Taki mentor w tej sytuacji byłby jak zbawiciel, jednak jak już na wstępie wspomniałem, musiałby wydarzyć się cud.

Co do poradnika – no wszystko moim zdaniem spoko, to raczej oczywiste rzeczy. Chętniej bym jednak zobaczył poradnik, który łączy całą wiedzę w całość i uczy jak ją przełożyć na kod, bo co mi z tego, że wiem coś o jakichś elementach, klasach, wydarzeniach, funkcjach, pętlach i czymś tam, skoro nie mam pojęcia jak to zastosować dla większych rzeczy.

W tym poradniku przedstawiłem, to jak się nastawić do nauki. Nie przekazałem tutaj sposobów jak zacząć/skąd się uczyć programowania. Napisałem o nastawieniu, bo tak na prawdę od tego się zaczyna naukę. Dla niektórych mogą być to oczywiste rzeczy, zaś dla niektórych może być to zupełna nowość. Będę staram się poradnik uzupełniać w szerszą wiedzę, ale to w przyszłości :D

Mam w planach zrobić też poradnik, który nauczy myśleć jak programista, ale to daleka przyszłość :D .

A co do znalezienia mentora, no to jest akurat prawda w przypadku MTA. W innych językach jest to prostsze. Poradnik nie skierowałem typowo pod MTA :p

W każdym razie dziękuje za obszerną wiadomość :p

Tagi: nastawienie :: programowania.
Anonymous

Na forum: 245 dni

Anonymous Koniecznie zajrzyj na:

Odpowiedz do tematu