Zaloguj się by uzyskać pełen dostęp. Nie masz jeszcze konta? Założ je już teraz w kilka sekund.Wysłany: 2019-11-15, 04:46


MrDadoszWiek: 21
Na forum: 3354 dni
Posty: 33
Nick w MP: Damian_Red, MrDadosz

Piwa: 7

Respekt: 120
Respekt: 120


Poradnik jest "dla zielonych" - tłumaczę w jak najprostszy sposób postawy Lua. Pewne rzeczy mogą być bardzo uproszczone, aby nie komplikować czegoś, czego jeszcze się nie zna. Liczę na to, że ludzie wraz z nabywaniem doświadczenia samemu dojdą "głębiej".
Poradniki robię stopniowo, od najłatwiejszych do najtrudniejszych rzeczy według mnie.

1. pierwsze uruchomienie serwera, nadanie administratora, client/server, utworzenie pierwszego zasobu
https://www.youtube.com/watch?v=NqbAM4NVj4Q
2. cz 1. zmienne, debugscript, działania na zmiennych, używanie funkcji
https://www.youtube.com/watch?v=XJdpj6a1-_o
2. cz 2. własne funkcje, sprawdzenia, ostrzeżenia i błędy
https://youtu.be/jKXPfoxtAHs
3. tablice, pętle, return, break
https://www.youtube.com/watch?v=BLZREFnAfaU
4. funkcje eksportowane, drzewo elementów, eventy
https://youtu.be/OJCFcXilWrI
5. GUI, triggerowanie client/server
https://youtu.be/iJWIQ5jlbkM

Playlista, na której będą znajdowały się poradniki:
https://www.youtube.com/w...KDhPBKH0kEl-zOS

Ostatnio zmieniony przez MrDadosz 2019-11-18, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Więcej szczegółów
Wystawiono 5 piw(a):
kamison, veon321PL, WujekEddy, MrVip615, KOMORNIK123321
Wysłany: 2019-11-15, 19:22


WilqWiek: 17
Na forum: 2131 dni
Posty: 1769

Piwa: 377

Respekt: 735,8
Respekt: 735,8Respekt: 735,8   Support Team: Cześć, jestem do tego, by Ci pomóc jak tylko potrafię.
Poradniki jak najbardziej na plus, szczególnie dobre objaśnienia dla początkujących osób (oglądałem dłużej ostatni odcinek, domyślam się, że dużej różnicy nie ma między poprzednimi [oczywiście temat poruszany w odcinkach się zmienia]).
Przy takich dłuższych odcinkach dobrym posunięciem byłoby dodanie osi czasu w opisie filmu. Jeśli ktoś nie ma problemów z 1 i 2 poruszanym tematem, a chciałby dowiedzieć się coś o 3 temacie, byłoby to dla niego pożyteczne. No chyba, że to szybki skok na watch-time :p .

Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Wysłany: 2019-11-23, 01:16


WujekEddy

3d modeler


Wiek: 21
Na forum: 1674 dni
Posty: 162
Nick w MP: Powaszny

Piwa: 637

Respekt: 132,5
Respekt: 132,5


prosta, treściwa treść wideo, przyda się każdemu kto dopiero zaczyna swoją przygodę z lua, serdecznie polecam - Pan Dadosz to bardzo porządny człowiek jest, plus jeden

Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Wysłany: 2019-11-23, 18:02


marcin778

Krytyk serwerów MTA


Wiek: 32
Na forum: 1852 dni
Posty: 2236
Nick w MP: Marcineg

Piwa: 5450

Respekt: 1336,8
Respekt: 1336,8


Plus za same chęci, aczkolwiek nie jest to tak doskonałe źródło nauki niestety. Postaram się to uargumentować ;) - Opiszę tutaj akurat część drugą, bo tylko tą obejrzałem.

Na samym początku mamy tytuł "zmienne,funkcje", a niestety w trakcie filmu już następuje mieszanie do tego wszystkiego tabel. Typy danych tutaj można zrozumieć od razu jako zmienne, aczkolwiek nie wszystkie typy zostały wymienione. Również następuje mieszanie konsoli, panelu admina, debuggowania, konsoli i komend. Od razu mieszanie tutaj funkcji mta z samym lua. Tematyka filmu jest inna niż jego zawartość. Każdy raczej jako "funkcje" pomyśli, że chodzi o budowę funkcji. Słownictwo też jest tutaj ważne "mta zwróci błąd" - to nie mta go zwróci tylko interpreter lua, a to różnica. Dodatkowo też skakanie między pojęciem "tabela" a "tablica". Niech to będzie spójne i jednolite. No i na deser... Słaba metoda przekazywania wiedzy. Brak wytłumaczenia co to jest w ogóle zmienna, tylko, że po prostu sobie piszemy. Brak wytłumaczenia i w ogóle pokazania rodzai zmiennych, brak dokładnego wytłumaczenia ich typów i pokazania wszystkich typów. Brak elementarnych podstaw, po co w ogóle są te rodzaje zmiennych, bo nie tylko po to by sobie ich używać w innym pliku, wszystko ma swój cel, swoje wady i zalety. Tutaj tego niestety brakuje. Generalnie jestem zdania, że jeśli ktoś chce pomagać, to niech pomaga, ale nie powinien tego robić na siłę, samemu nie mając wystarczającej wiedzy by przekazywać ją innym. No chyba, że ma zamiar uczyć złych i bezsensownych nawyków, które tak zatoczą koło, że każdy będzie je przekazywał dalej. Nie ma sensu przekazywania szczątkowej wiedzy, a jeśli już koniecznie chce się ją przekazać to należałoby się przygotować samemu. Jedyne za co mogę pochwalić to za sam fakt chęci, ale niestety poziom jest niski :(

Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Wysłany: 2019-11-26, 16:52


NoyZySWiek: 16
Na forum: 175 dni
Posty: 5
Nick w MP: NoyZyS

Piwa: 1

Respekt: 50


Witaj poradniki są tak samo jak inni wymawiali na plus może dla początkujących z programowaniem w języku: Lua pójdzie dobrze i przestanie być ten okres tłumaczysz podstawy takie co inni powinni rozumieć na początek, lecz mógłbyś też to rozwinąć trochę żeby sami np. sobie poczytali dokumentację Lua trudne, to to nie jest ale nie przyczepiam się oby tak dalej :) .

Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Wysłany: 2020-01-08, 08:29


MrDadoszWiek: 21
Na forum: 3354 dni
Posty: 33
Nick w MP: Damian_Red, MrDadosz

Piwa: 7

Respekt: 120
Respekt: 120


@marcin778 Jak sam opis mówi - poradnik jest dla całkowitych newbie w programowaniu. Nie chcę używać skomplikowanych pojęć tylko wytłumaczyć całkowite podstawy "jak chłop dla chłopa". Faktycznie - mogłem wytłumaczyć typy zmiennych i ciągnąć temat do wyczerpania ale zajęłoby to kilkukrotnie więcej czasu i wydaje mi się, że nikt nie oglądnąłby dalszej części po zobaczeniu 3 godzin gadania o jednej rzeczy. Oczywiście jeśli ktoś będzie chciał zrobić coś więcej niż bezmyślnie przepisać kod to będzie musiał samemu zgłębić temat co wiąże się z przeczytaniem dokumentacji bądź wiki MTA, gdzie te rzeczy są uwzględnione. Najbardziej zależało mi na wytłumaczeniu tego, z czym sam miałem problem - działania serverside/clientside MTA.

Postaw piwo autorowi tego posta
 

 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
MrVip615
Tagi: poradnik :: wideo :: całkowitych :: podstaw :: lua
Anonymous

Na forum: 245 dni
Posty: 1Anonymous Koniecznie zajrzyj na:
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: